Júlová nočná obloha

| aktuálne na oblohe

V júli bude večernej oblohe dominovať Venuša a rannej oblohe Saturn a Jupiter. V tomto mesiaci môžeme očakávať hneď niekoľko meteorických rojov a šťastlivcom sa snáď podarí zazrieť, a možno aj odfotografovať, nočné svietiace oblaky, ktoré sú príznačné pre toto obdobie.

(pozn.: všetky uvedené časové údaje sú pre polohu stredné Slovensko a SELČ)

M13

Guľová hviezdokopa M 13 v súhvezdí Herkules (foto: Matúš Trembáč)

Planéty

Merkúr sa po hornej konjunkcii presunie na večernú oblohu. V mesiaci júl nastane niekoľko konjunkcií, 14. 7. sa bude nachádzať severne od otvorenej hviezdokopy Jasličky, 28. 7. pri hviezde Regulus, 19. 7. nastáva konjunkcia s Mesiacom spolu s Venušou a Marsom a 27. 7. sa dostane do konjunkcie s Venušou. Koncom mesiaca zapadá hodinu po Slnku.

Venuša sa po najväčšej východnej elongácii uhlovo približuje k Slnku. Nachádza sa na večernej oblohe s – 4,5 až – 4,4 mag a začiatkom mesiaca zapadá pred 23. hodinou. Dňa 21. 7. bude v zastávke a začne sa pohybovať spätne. Nachádza sa uhlovo blízko Marsu a v polovici júla sa budú spoločne presúvať popri hviezde Regulus. Dňa 20. 7. je v konjunkcii s Mesiacom. Koncom júla bude Venuša zapadať už pred 21. hodinou.

Mars sa nachádza v súhvezdí Lev (1,6 až 1,7 mag). Začiatkom mesiaca zapadá o 23. hodine a koncom júla okolo 22. hodiny. Konjunkcia s Mesiacom nastane medzi 20. a 21. júlom, kedy sa k nim pripojí aj Venuša a Merkúr.

Jupiter sa nachádza v južnej časti súhvezdia Baran na rannej oblohe (– 2,3 až – 2,4 mag). Začiatkom mesiaca vychádza 1,5 hodiny po polnoci a koncom júla už okolo polnoci. Konjunkcia s Mesiacom nastáva 11. 7. okolo 22. hodiny no ešte pod obzorom, a tak si priblíženie môžeme pozrieť o niekoľko hodín neskôr.

Saturn sa nachádza v súhvezdí Vodnár (0,8 až 0,6 mag) a vychádza na začiatku mesiaca pol hodinu pred polnocou. Koncom júla vychádza pred 22. hodinou. Dňa 7. 7. je v konjunkcii s Mesiacom.

Urán vo východnej časti súhvezdia Baran je na rannej oblohe (5,8 mag) a začiatkom júla vychádza pred 2. hodinou rannou. Koncom mesiaca po polnoci. Dňa 12. 7. bude v konjunkcii s Mesiacom.

Neptún s 7,8 mag sa nachádza v juhozápadnej časti súhvezdia Ryby a vychádza začiatkom mesiaca po polnoci. Koncom júla vychádza po 22. hodine. Konjunkcia s Mesiacom nastane 8. 7.

Trpasličie planéty

(134340) Pluto s 14,4 mag sa presunie z východnej časti súhvezdia Kozorožec do Strelca.

(1) Ceres (8,6 až 8,9 mag) sa nachádza v severozápadnej časti súhvezdia Panna.

Asteroidy

V júli bude najjasnejším asteroidom (4) Vesta s 8,3 mag v súhvezdí Býk.

Kométy

Pozorovateľná bude kométa ZTF (C/2020 V2), ktorá sa presunie zo súhvezdia Baran do súhvezdia Veľryba s 10 mag.

Meteorické roje

Čaká nás aj niekoľko meteorických rojov: júlové Pegasidy s maximom 10. 7. a ZHR 5, júlové γ Drakonidy s maximom 28. 7. a ZHR 5, južné δ Akvaridy s maximom 30. 7. a ZHR 25, α Kaprikornidy s maximom 30. 7. a ZHR 5. Samozrejme od 17. 7. začínajú asi najznámejšie Perzeidy s maximom 13. 8.

Astrofotografia

V júli je obdobie hviezdokôp, a preto sa oplatí fotografovať nasledujúce objekty:

M 13 guľová hviezdokopa v Herkulovi

M 12 guľová hviezdokopa v súhvezdí Hadonos

M 22 guľová hviezdokopa v súhvezdí Strelec

M 11 otvorená hviezdokopa v súhvezdí Štít

Matúš Trembáč

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.