Európske solárne dni na Gymnáziu v Detve

| Zo života MO

Je už tradíciou, že na Gymnázium v Detve organizujeme Európske solárne dni. Podujatie sa nakoniec uskutočnilo vo štvrtok 23. mája 2024. Detvianski gymnazisti spolu s astronomickým krúžkom a miestnou organizáciou Slovenského zväzu astronómov v Detve aj tento rok zorganizovali deň venovaný Slnku a slnečnej energii určený širokej verejnosti a hlavne žiakom detvianskych základných škôl.

Program mal niekoľko častí. Jednou z nich bola aj prednáška o Slnku pre žiakov detvianskych ZŠ. Po prednáške  bola vedomostná súťaž, kde si žiaci overili, čo si zapamätali z toho, čo počuli. Tí najlepší si odniesli aj malé ceny.

ESD Detva

Prednáška o Slnku a slnečnej energií.

 

Na školskom dvore mohli zoznámiť s exponátmi funkčných solárnych zariadení, ktoré vytvorili študenti druhého ročníka gymnázia.  Slnečný kolektor na ohrev zohrieval obiehajúcu vodu v nádrži čo gymnazisti demonštrovali postupným meraním teploty počas celého dňa.

Ďalšie stanovište bolo venované fotoelektrickému javu, priamej premene slnečného žiarenia na elektrickú energiu.  Kto chcel, mohol si zasúťažiť so solárnym autíčkom.

Predpoveď počasia nebola optimistická, nakoniec sa však Slnko ukázalo a tak sa podarilo aj pozorovanie Slnka.  Demonštrovali sme bezpečné pozorovanie Slnka metódou projekcie. Krajší pohľad bol cez Dobson 150/1200, v ktorom návštevníci videli aj peknú skupinu výrazných slnečných škvŕn.

František Strýček

MO SZA Detva

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.