Európske solárne dni na Gymnáziu v Detve

| Zo života MO

Po dvoch rokoch nútenej prestávky sa na Gymnázium v Detve vrátilo podujatie Európske solárne dni. Kvôli počasiu sa akcia nakoniec konala v piatok 20. mája 2022. Detvianski gymnazisti spolu s astronomickým krúžkom každý rok v máji pravidelne organizujú deň venovaný Slnku a slnečnej energii určený širokej verejnosti a hlavne žiakom detvianskych základných škôl. Tradične sa zapájajú aj členovia miestnej organizácie Slovenského zväzu astronómov.

Program bol rozdelený na niekoľko častí. Jednou z nich bola aj prednáška o Slnku ako jednej z hviezd, ktorú pripravili členovia astronomického krúžku pre pre ôsmakov detvianskych ZŠ. Po prednáške  bola vedomostná súťaž, kde si žiaci overili, čo si zapamätali z toho, čo počuli. Tí najlepší si odniesli aj pekné ceny.

prednáška

Prednáška

Potom sa na školskom dvore mohli zoznámiť s exponátmi funkčných solárnych zariadení, ktoré vytvorili študenti druhého ročníka gymnázia, slnečným kolektorom na ohrev vody a rôznymi variantami solárnych pecí. Kolektor zohrieval obiehajúcu vodu v nádrži a v solárnej peci sústredené lúče vytvorili teplotu, ktorá dokázala zapáliť drevený hranol.

solarny kolektor

Ďalšie stanovište bolo venované problému svetelného znečistenia. Žiaci sa dozvedeli, že svetlo môže prírode aj škodiť a ako by sme mali správne svietiť. Pomocou hranola si slnečné svetlo rozložili na spektrum a k dispozícií bola aj možnosť vyrobiť si jednoduchý spektroskop.
Slnko sme pozorovali v krúžkovom Dobsone. Na ďalšom malom refraktore sme demonštrovali bezpečné pozorovanie Slnka metódou projekcie. Slnko sa tento deň nenechalo zahanbiť, svietilo celé doobedie a pozorovateľov odmenilo výraznou skupinou slnečných škvŕn.

svetelne znecistenie

solar

pozorovanie

pozorovanie

Slnko

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.