ZO ŽIVOTA MO - Kolonické meteorárske leto 2013

| Zo života MO

Pozorovanie meteorov patrí už tradične medzi hlavné aktivity MO SZA v Humennom. Uplynulé leto nám bezmesačné noci prvej polovice augusta priali na meteorárskej expedícii za Perzeidmi, ktorú mal organizačne pod palcom Michal Maturkanič, odb. pracovník Vihorlatskej hvezdárne v Humennom.

Celá akcia sa uskutočnila v dňoch 6. – 15. augusta 2013 na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle, vďaka čomu sme mali aj výborné pozorovacie podmienky, keďže sa jedná o oblasť s najnižším svetelným znečistením na Slovensku. Šiesti pozorovatelia a zapisovateľ využili šesť jasných nocí a výsledkom je 1603 záznamov o preletoch meteorov. Okrem Perzeíd a meteorov sporadického pozadia sme zaznamenávali aj prelety kapa Cygníd a severných delta Akvaríd. A hoci z maximovej noci Perzeíd bola jasná len prvá polovica, hodnotíme túto expedíciu ako vydarenú a úspešnú.

Záver augusta, s Mesiacom pár dní pred novom, prial pozorovaniu slabšieho roja Aurigíd, a tak sme sa na AO na Kolonickom sedle vrátili znovu, tentoraz na tri noci od 29. augusta do 1. septembra. Počasie nás však tentoraz potešilo menej a zapisovateľ za jednu (a jedinú) pozorovaciu noc zaplnil 82 riadkov protokolu.

Našli sa medzi nami aj nadšenci astrofotografie, ktorí taktiež využili šancu vyšantiť sa. M. Maturkanič sprevádzal cennými radami najmladšieho člena výpravy, Borisa Pankovčina, ktorému fotenie oblohy zjavne učarovalo, a ich úlovky si môžete pozrieť v prílohe.

Denný program oboch expedícií sme, okrem prípravy chutných jedál (najväčšie úspechy zožali kapustnica a pirohy), vyplnili prednáškami z astronómie a programom v planetáriu, ale aj pozeraním filmov, či zdokonaľovaním sa v kartárskom umení. Neleniveli sme však celé dni len na observatóriu, ale využili sme služby bazénu (aj s vodou) blízkeho športovo-rekreačného centra Bejvoč v obci Kolonica. Nezapreli sme v sebe ani turistického ducha a podujali sme sa zdolať „Malú cestu planét“, čo sa nám úspešne podarilo (hlavne blúdenie späť bude pre všetkých isto nezabudnuteľnou spomienkou...).

Týmto chceme vysloviť našu vďaku SZA v Rimavskej Sobote za poskytnutie finančného príspevku, z ktorého boli z časti hradené náklady na stravu pre 6 členov MO SZA v Humennom.

 

V Humennom, 2. októbra 2013

Mgr. Peter Mikloš

predseda MO SZA v Humennom,

vedúci expedície Aurigíd

 

 

 

 

 

Foto: M. Maturkanič, B. Pankovčin

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.