ZO ŽIVOTA MO: Zatmenie Mesiaca aj Perzeidy

| Zo života MO

Stalo sa už tradíciou, že pri významnejších astronomických úkazoch organizuje MO v Spišskej Novej Vsi pozorovanie aj pre verejnosť.

Inak tomu nebolo ani pri čiastočnom zatmení Mesiaca 16./17. 7. 2019. Všetko sme dokonale pripravili, no počasie bolo proti. Ťažké mraky sa prevaľovali oblohou a netrpezlivci čakali aspoň na kúsok jasnej oblohy. Nuž a tak ma zaujímalo, ako sú na tom s počasím v Rimavskej Sobote. Samozrejme, mali jasno. Pomerne krátko po telefonáte sa však začalo vyjasnievať a tak si desiatky záujemcov mohli vychutnať ako sa Mesiac ponáral do zemského tieňa.

Takmer podobný scenár sa opakoval aj pri Perzeidách v noci z 12. na 13. augusta. Predpoveď počasia SHMÚ pre Spišskú Novú Ves  nevyzerala ani tentokrát sľubne.  Od 16. hod. bolo zamračené a počas súmraku aj spŕchlo, tmavé mračná  neveštili nič dobré. Zdalo sa, že naše úsilie a propagácia  Perzeíd vyjde nazmar.

Aj tak sme sa vybrali na Šulery naše tradičné miesto astronomických pozorovaní.  Je  to miestna časť, ktorá sa nachádza  za mestom Spišská  Nová  Ves. Obloha zatiahnutá, nebolo vidieť ani Mesiac. Nuž a tak zase prišiel na rad telefonát do Rimavskej Soboty, veď skúsenosť hovorila, že po ňom sa vyjasnieva. A skutočne, už pri telefonáte sme videli Mesiac, neskôr aj Jupiter. Obloha sa úplne vyjasnila okolo 22.30 hod. súčasne s príchodom televízie TA3. Ľudia pribúdali, zišlo sa ich okolo 40 a nielen z okolia zo Spišskej Novej Vsi, ale aj Levoče a Spišských Vlách. Obloha však bola svetlá, počasie zase premenlivé a tak meteorov videli len málo, no užili si ďalekohľadom Mesiac, Saturn aj Jupiter. Niektorí videli len 3 – 4 meteory, niektorí samozrejme viac, zvlášť po polnoci, keď už bol radiant vyššie. Pozorovanie sme skončili až okolo tretej ráno. Veľa sme toho nenafotili, no nezabudnuteľná bola tá priateľská atmosféra, niekoľko meteorov, radosť detí z pozorovania, Mesiac, Saturn aj Jupiter. Stálo to za to!

František Sejut

(foto autor a TA3)

Kamil Pôbiš, kameraman TV JOJ sníma zatmenie Mesiaca

Nuž a takto videli celý priebeh zatmenia v R. Sobote (foto P. Rapavý)

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.