ZO ŽIVOTA MO: Výstava Poklady z hlbín vesmíru

| Zo života MO

Dvaja noví, no aktívni, členovia MO v Rimavskej Sobote, manželia Obertovci z Dolného Baru pripravili v spolupráci občianskym združením Retro Club Albar a miestnou samosprávou netradičnú výstavu, ktorú sa veru oplatí vidieť.

Jej nosnou časťou je výstava astronomických fotografií Ing. Evžena Brunnera, laureáta prestížnej Ceny Jindřicha Zemana za astrofotografii 2020, ktorú udeľuje porota České astrofotografie měsíce.

Súčasťou výstavy sú však aj prednášky, pozorovanie Slnka a objektov nočnej oblohy a zvlášť deti iste zaujme model pristávacieho modulu Eagl (v mierke 1:2,5), v ktorom pristáli astronauti Apolla 11 na Mesiaci 20. júla 1969.

Organizátori uvažujú, po skončení výstavy, o možnosti jej zapožičania aj pre iné astronomické či kultúrne zariadenia.

O výstave nám viac napísala Júlia:

Výstavu sme otvárali dňa 1. 7. 2021 v Základnej škole v obci Dolný Bar spoločne s pánom starostom Ing. Oskárom Bereczskom a členmi obecného zastupiteľstva.

Alfou a omegou výstavy Poklady z hlbín vesmíru je pohľad do nášho vesmíru prostredníctvom astrofografie. Autorom fotografií,  ktorých sme dali vytlačiť 31 je jeden z najvýznamnejších českých astrofotografov a náš priateľ Ing. Evžen Brunner, nositeľ ceny Jindřicha Zemana za astrofotografiu 2020.

Druhou časťou výstavy je samotný model lunárneho modulu Eagle, ktorý ako prvý v rámci piatej pilotovanej misie programu Apolla, s misiou Apollo 11, pristál na mesačnom povrchu s Neilom A. Armstrongom a Edwinom E. Aldrinom. Tento model vyrobil pán Ferdinand Szemla z Českej republiky, ktorý sa so svojim tímom zaoberá výrobou rôznych modelov. Model aj s astronautmi je vyrobený v mierke 1 : 2,5, dá sa do neho vojsť a je to atrakcia hlavne pre detičky. V rámci väčších, prípadne plánovaných skupín robíme prednášky z astrofotografie a programu Apolla. V rámci časti výstavy programu Apollo sú vystavené veľkoplošné bannery (prvý človek na Mesiaci, posledný človek na Mesiaci, odvrátená a privrátená strana Mesiaca a samotný originál modulu Eagle), ktoré nám dodal Ing. Karel Trutnovský, riaditeľ hvezdárne Ždánice.

Treťou časťou výstavy je samotné pozorovanie Slniečka a jeho slnečných škvŕn. A sú plánované aj nočné pozorovania a na tieto účely používame zatiaľ našu techniku: SW Quattro 250P + montáž EQ6 Pro SW 130/650 + montáž EQM-35 Pro, kamery Starlight Xpress Camera Trius PRO-694 Mono, modifikovaný Nikon D5600 a pointačnú ASI290MM Mini (mono) a fniekoľko filtrov (slnečné, L, R, G, B, Hα 7 nm, OIII 7 nm, SII 7 nm.

9. 7. 2021 sme mali návštevu z Ministerstva dopravy a výstavby SR na čele so štátnym tajomníkom Ing. Jaroslavom Kmeťom, ktorému sa naša idea veľmi zapáčila.

Do budúcnosti je našim cieľom vybudovať hvezdáreň priamo v obci Dolný Bar a pritiahnuť na stretnutie s astronómiou do našich končín hlavne deti a mládež.

Výstava bude trvať do konca augusta 2021 a v septembri by sme sa chceli zamerať a pripraviť prednášky v rámci astrofotografie a programu Apolla pre deti z okolitých škôl. Následne budeme pokračovať ďalej, už s inou výstavou, inými prednáškami a pozorovaniami :-).

July Obertová

 

Pozn.  Júlia (July) Obertová, rod. Krchová, má astronomické korene v Spišskej Novej Vsi, jej rodičia Ing. Eva a Dušan Krchovci patrili k aktívnym členom SZAA ako aj Ebicyklu, a na počesť Evky je pomenovaný asteroid (29456) Evakrchová.

 

Otvorenie

Otvorenie výstavy

 

plagat

Pozvánka

 

  Pohľad na výstavy s banermi a modelom lun. modulu

 

Časť expozície fotografií

 

 Delegácia z Ministerstva dopravy a výstavby SR, astronautov drží starosta obce a št. tajomník MDaV SR

 

Pochvala na FB profile

 

July v module

 

 Miloš Obert a ďalekohľady pre pozorovanie Slnka aj nočnej oblohy

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.