ZO ŽIVOTA MO: Venuša pod Plejádami

| Zo života MO

Je to náročné obdobie karantény, náš pohyb je čiastočne obmedzený, s priateľmi či známymi sa takmer nestretávame... Obloha však karanténu nemá, jej nik nemôže nič nariadiť či zakázať. A tak na oblohu zamierili svoje prístroje aj niektorí členovia MO SZA v Rimavskej Sobote.

Oblohe kraľuje jasná Venuša, ktorá je večer neprehliadnuteľným objektom, má najlepšie pozorovacie podmienky v tomto roku.  Pred koncom marca, po západe Slnka, oblohu spestril aj kosáčik Mesiaca, no to najlepšie prišlo až začiatkom apríla. Venuša sa presúvala pod otvorenou hviezdokopou Plejády (Kuriatka) v Býkovi, čo inšpirovalo viacerých astrofotografov. Krásny bol pohľad na jagavú Venušu na pozadí „siedmich sestier“ už triédrom, no na fotografiách  zhotovených niekoľko dní po sebe bol pekne viditeľný vlastný pohyb Večernice na hviezdnom pozadí.

Venuša pod Plejádami nenechala ľahostajnými ani niektorých našich členov, ktorí poslali niekoľko fotografií.

Podobne pekné zoskupenie Plejád s Venušou sme mali možnosť vidieť začiatkom apríla 2012 a ďalšie náš čaká až v roku 2028.

PR

 

Venuša pod Plejádami 3. 4. 2020 s pricloneným objektívom, aby tak vynikla Venuša krásnou kresbou  (foto M. Grnja - Bratislava, Canon 400D, Sigma 5,6/70 mm, ISO 1600 4x4 s, statív)

 

 

Venušu 1. - 4. 4. fotografoval v Báčskom Petrovci v Srbsku aj Jaro Grňa

 

 

Techniku v klasickej kupole, nie Bačkorovej, oprášil aj Zd. Bardon v Rasoškách.

 

 

A ako sa krásne sa Venuša predvádzala pod Plejádami od 1. do 5. apríla 2020 pekne zdokumentoval Miro Grnja, ktorý ocenil, že počasie bolo tentokrát priaznivo naklonené... :-)

 

 

Venuša pod Plejádami 1. - 5. apríl 2020 (M. Grnja, iné spracovanie)

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.