ZO ŽIVOTA MO: Solárne dni 2019 na Gymnáziu v Detve

| Zo života MO

Dňa 24. mája 2019 Gymnázium v Detve v spolupráci s miestnou organizáciou Slovenského zväzu astronómov v Detve usporiadalo podujatie s názvom Európske solárne dni 2019. Kvôli nepriaznivému počasiu sa termín akcie už raz presúval na neskôr, no ani v tento deň to s jasnou oblohou nevyzeralo veľmi dobre. Napriek tomu sa detvianskí gymnazisti spolu s astronomickým krúžkom nedali odradiť a tak ako každý rok v máji aj tentoraz zorganizovali deň venovaný Slnku a slnečnej energii. Podujatie bolo určené širokej verejnosti a hlavne žiakom podpolianských základných škôl.

Program bol rozdelený na niekoľko častí. Jednou z nich bola aj prednáška Mgr. Františka Strýčeka, člena MO SZA v Detve,  tentoraz venovaná objavovaniu extrasolárnych planét aj v súvislosti s nastávajúcim novembrovým prechodom Merkúra.
Ďalší záujemcovia sa na školskom dvore zoznamovali s exponátmi solárnych zariadení, ktoré vytvorili študenti prvého a druhého ročníka gymnázia, slnečným kolektorom na ohrev vody a rôznymi variantmi solárnych pecí. Kolektor zohrieval cirkulujúcu vodu aj napriek tomu, že Slnko sa nechcelo cez mraky veľmi ukazovať. Ďalšou aktivitou bolo pozorovanie slnečného spektra a jeho porovnanie so spektrom klasickej žiarovky a úspornej žiarivky.

Krátke pozorovacie okno sme využili na pozorovanie Slnka v krúžkovom Dobsone a na ďalšom malom refraktore sme demonštrovali bezpečné pozorovanie metódou projekcie.
Na záver prebehla súťaž, kde žiaci ukázali čo si zapamätali z prednášky. Tí najlepší si so sebou odniesli malé darčeky.

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.