ZO ŽIVOTA MO: Polotieňové zatmenie Mesiaca 10. 1. 2020

| Zo života MO

Polotieňové zatmenie Mesiaca 10. 1. 2020 bolo prvým zo štyroch polotieňových zatmení v tomto roku (10. 1., 5. 6., 5. 7., 30. 11.). Ostatné dva od nás neuvidíme, a práve toto januárové bolo najvýraznejšie. Mesiac sa ponoril do zemského tieňa až na 0,9 svojho priemeru a tak stmavnutie jeho južnej časti bolo pomerne výrazné.

Predpoveď počasia však nebola najpriaznivejšia, v Rimavskej Sobote bola ešte stále silná poľadovica a tak pozorovanie pripravenými ďalekohľadmi z terasy hvezdárne by z bezpečnostných dôvodov aj tak možné nebolo. Pravdepodobnosť lepšieho počasia je pri júnovom zatmení, no tu bude polotieňová fáza zatmenia ešte menšia, len 0,6, a maximálna fáza nastane ešte na pomerne svetlej oblohe začiatkom nautického súmraku.

Občas som pozrel z okna, no nízka oblačnosť a hmla bola nepreniknuteľná. Ešte však ani nenastal čas maximálnej fázy zatmenia a už sa na Facebooku objavilo video od nášho člena Jaroslava Grňu z Báčskeho Petrovca v Srbsku. Potešilo ma to. Jaro je profesorom fyziky na Gymnáziu Jána Kollára a astronómia je jeho koníčkom. Zo svojho pozorovania nám napísal a poslal aj niekoľko fotografií.

„Najprv som aj uvažoval, či vôbec pozorovať a fotografovať polotieňové zatmenie Mesiaca. Počasie sa neukazovalo práve najlepšie, takéto zatmenie nie je veľmi výrazné, veď to som už fotografoval... Predsa som sa však rozhodol, že ho zdokumentujem aspoň mobilom. Na dvore v Báčskom Petrovci som si teda postavil ďalekohľad, urobil pomôcku na upevnenie mobilu a začal fotografovať. Počasie sa predsa len umúdrilo a prialo mi. Niekoľko videí som dal aj na Facebook. Nakoniec mi to však nedalo a predsa som si zobral starý osvedčený Nikon D40 a dvojnásobným teleextenderom. V kombinácii s Newtonom 150/750 som urobil ešte niekoľko záberov Mesiaca v maximálnej fáze zatmenia. Medzičasom sa zjavili aj oblaky a tak som sa začal baliť. Je predsa len január, vonku nie je najpríjemnejšie a koniec sa už aj tak nedal odpozorovať.“

J. Grňa a P. Rapavý

Schéma priebehu zatmenia od Larryho Koehna

 

 

 

 

Mesiac v maximálnej fáze polotieňového zatmenia. N 150/750+2x telekonvertor, Nikon D40, exp. 1/125 s, ISO 200. Mierne upravené gamma a krivky.

 

 

Počasie skutočne nebolo najideálnejšie...

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.