ZO ŽIVOTA MO: Perzeidy na kolonickom nebi

| Zo života MO

Členovia MO SZA v Humennom sa už tradične každý rok stretávajú na niekoľkodňovom astrokempe „Perzeidy“. Aj tentokrát našu expedíciu podporil SZA v rámci jeho dotačného programu, ďakujeme.

Hoci tento rok pozorovaniam najznámejšieho meteorického roja nepriala fáza Mesiaca, na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle sa od 7. do 13. augusta 2019 zišlo celkom 15 odhodlaných pozorovateľov.

Venovali sme sa nielen vizuálnym pozorovaniam, ale niekoľkí z nás sa snažili aj zachytiť meteory na čip zrkadlovky. Počasie nám prialo tri zo šiestich nocí, ktoré sme na kolonickom observatóriu strávili. Výsledkom pozorného sledovania nočnej oblohy počas 13 hodín čistého pozorovacieho času je 909 záznamov o preletoch meteorov. Podľa našich pozorovateľov patrilo 651 záznamov práve perzeidám. Pozorovania sú priebežne spracované a odosielané do databázy International Meteor Organization. Tu poslúžia odborníkom študujúcim prúd meteoroidov pochádzajúci z kométy 109P/Swift-Tuttle, ktorá je materským telesom nami sledovaného meteorického roja.

Naši neúnavní astrofotografi sa tiež môžu pochváliť peknými úlovkami. Medzi nimi vyniká bolid z noci maxima aktivity Perzeíd. Bol vôbec najjasnejším pozorovaným meteorom celej expedície s jasnosťou odhadnutou na -4 až -5 mag.

Počas astrokempu sme sa emailovo pozdravili so známym českým astrofotografom Petrom Horálkom, ktorý nás s radosťou upozornil na Astronomickú snímku dňa NASA pre 12. august tohto roka. Zaspomínali sme si ňou na minuloročnú expedíciu, keďže ňou bola fotografia „pršania perzeíd“ nad kolonickým planetáriom z augusta 2018.

Dúfame, že sa o rok pri trochu lepších pozorovacích podmienkach znova stretneme na observatóriu v Parku tmavej oblohy Poloniny.

Peter Mikloš, foto Róbert Adam (MO SZA v Humennom)

 

 

Pozorovatelia v akcii vo svite Mesiaca, ktorý bol v maximovú noc necelé tri dni pred splnom a zapadol až tri hodiny po polnoci začiatkom astronomického súmraku. Priezračnosť oblohy však bola našťastie dobrá, na snímke sú pozorovatelia aj M 13.

 

 

Perzeida nad kupolou

 

 

A toto je náš najjasnejší bolid, oplatí sa rozkliknúť :-)

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.