Zo života MO: Dalekohledy a vesmír

| Zo života MO

Miestna organizácia SZA v Rimavskej Sobote má členov z celého Slovenska, no niekoľkých členov má aj spoza hraníc... Jedným z nich je aj Zdeněk Bardon, ktorý je aj členom Východočeskej pobočky ČAS (VP ČAS) so sídlom na Hvězdárně v Úpici. V našich západných susedov však v súvislosti s Covidom 19 platia, podobne ako u nás, prísne karanténne opatrenia a tak sa schôdza VP ČAS konať nemohla. Moderné metódy komunikácie však umožnili, aby sa prednáška,

plánovaná na výročnú schôdzu, uskutočnila prostredníctvom aplikácie ZOOM. Niekoľko dní sa ladili detaily, no nakoniec všetko dopadlo na jednotku! Nuž a keďže je Zdeněk aj členom našej MO umožnil stráviť sobotňajší večer (prvý večer so zákazom vychádzania na Slovensku!) aj našim členom pri počítači a pozrieť si tak prednášku Dalekohledy a vesmír.

Bolo to mimoriadne príjemné spestrenie, viacerí sme sa videli a pozdravili. No paráda!

Zdeněk nás previedol observatóriami, ktoré navštívil a všetko krásne „poprekladal“ krásnymi fotografiami. Bol to pekný a príjemný večer, ďakujeme.

Nuž a ako už pred niekoľkými dňami hlavný aktér napísal: „Přednáška má jednu přidanou hodnotu – můžeme si u toho nalít sklenku vína či něčeho ostřejšího“. A mal pravdu. Na monitore sa mi zobrazovali známi aj priatelia s kávičkou, čajom alebo aj niečím s premenlivým obsahom C₂H₅OH...

Táto prednáška môže byť teda inšpiráciou aj pre ďalších, aj keď to osobné stretnutia nahradiť nemôže.

P. S. Zákaz vychádzania, aspoň na Slovensku, však neplatí od 01:00 do 05:00. Je to snáď tým, že by vláda chcela, aspoň takto, vychádzať astronómom v ústrety?

Úvodný obrázok prezentácie

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.