Čiastočné zatmenie Slnka na Gymnáziu v Detve

| Zo života MO

Študenti detvianskeho gymnázia každý rok v máji v spolupráci s miestnou organizáciou SZA organizujú pre žiakov základných škôl Solárne dni. Situácia okolo pandémie Covid-19 však nebola tejto akcií naklonená. Nadchádzajúce zatmenie Slnka 10. 6. 02021 sa tak stalo vítanou náhradou tohoto podujatia, na ktoré sme sa už veľmi tešili. Žiaľ tentokrát ale bez priamej účasti žiakov ZŠ a verejnosti. Preto padlo rozhodnutie, že pre nich budeme zatmenie naživo vysielať cez náš YouTube kanál.  Bolo potrebné otestovať zostavu teleskopu s webkamerou a zistiť, či wifi pripojenie bude postačovať na prenos obrazu v HD kvalite.

V deň zatmenia sa začalo všetko dobre, počasie bolo výborné a online vysielanie fungovalo, pričom počet sledujúcich sa každou minútou zvyšoval. Webkamera umiestnená afokálne za okulárom refraktora 90/1000 bola pripojená k notebooku, z ktorého bol prenášaný obraz na YouTube. Prenos bohužiaľ niekoľkokrát vypadol pre problémy s pripojením, podarilo sa ho však obnoviť a odvysielať úkaz až do konca.

Zatmenie sme pozorovali aj vizuálne s Dobsonom 150/1200 astronomického krúžku, pričom študenti skúšali svoje mobilné telefóny pri afokálnom fotení Slnka. Nižšie nájdete zopár fotografií z pozorovania. Všetci sa už tešíme na ďalší zaujímavý úkaz.

stream na YouTube

Vysielanie zatmenia na YouTube

pozorovanie

Pozorovatelia

Pozorovanie zatmenia 

Na chvíľu sa ukázali aj oblaky

zatmenie Slnka

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.