TLAČOVÁ SPRÁVA 08/17: Čiastočné zatmenie Mesiaca 7. augusta 2017

| Tlačové správy

V pondelok, 7. augusta, budeme pri východe nášho nebeského spolupútnika svedkami pekného astronomického úkazu – čiastočného zatmenia Mesiaca. Bude sa nám zdať, akoby mal zo spodnej časti trošku odhryznuté. Táto časť Mesiaca bude v zemskom tieni.

Zatmenie Mesiaca vzniká pri mesačnom splne keď prechádza zemským tieňom. V tom čase je na opačnej strane oblohy ako Slnko. Zatmenie Mesiaca však nenastáva pri každom splne, nakoľko jeho dráha je voči rovine zemskej dráhy sklonená o 5,2° a priemer zemského tieňa vo vzdialenosti Mesiaca je len 1,5°. Vo väčšine prípadov teda tieň minie a my pozorujeme len
spln. Ročne môžu nastať maximálne tri zatmenia Mesiaca. Mesiac u nás 7. 8. vychádza (pre stred Slovenska) o 20:01 SELČ (stredoeurópsky letný čas), nad východojuhovýchodným obzorom ešte 10 minút pred západom Slnka. V tom čase už bude ponorený do zemského tieňa a úkaz bude čoraz výraznejší po západe Slnka na tmavnúcej súmrakovej oblohe.


Priebeh zatmenia (SELČ)

Začiatok polotieňového zatmenia 17 h 50 min (pod obzorom, nepozorovateľné)

Začiatok čiastočného zatmenia 19 h 23 min (pod obzorom)

Maximálna fáza 20 h 20 min

Koniec čiastočného zatmenia 21 h 18 min

Koniec polotieňového zatmenia 22 h 51 min (očami nepozorovateľné)


Pri maximálne fáze zatmenia bude Mesiac ponorený zo tieňa Zeme štvrtinou svojho zdanlivého uhlového priemeru. Keďže úkaz nastáva nízko nad obzorom, bude veľmi mimoriadne fotogenický a záleží len na vynaliezavosti fotografov ako to využijú. Za dobrých pozorovacích podmienok uvidíme Mesiac na nevýraznom ružovkastom pozadí okraja zemského tieňa, ktorý
je označovaný ako Venušin pás.
Koniec čiastočného zatmenia nastane vo výške 10° a v tom čase už bude Slnko 11° pod obzorom. Asi polhodinku po skončení čiastočnej fázy si ešte všimneme ako bude pravý dolný okraj Mesiaca mierne tmavší, nakoľko bude v polotieni. Nad južným obzorom si pozrime aj pokojne svietiaci Saturn v súhvezdí Škorpión a na západe jasný Jupiter v Panne.
Tohto roku bolo od nás pozorovateľné len polotieňové zatmenie Mesiaca 11. 2., no tento úkaz bol len málo výrazný. Nasledujúce zatmenie bude úplné, nastane až 27. 7. 2018 a bude najdlhším úplným zatmením Mesiaca v tomto storočí.


RNDr. Pavol Rapavý

 Zatmenie Mesiaca nad Banskou Bystricou (autor Peter Zimnikoval)

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.