TLAČOVÁ SPRÁVA 03/16: Hodina Zeme 2016

| Tlačové správy

Už túto sobotu, 19. marca 2016 sa bude konať Hodina Zeme, najmasívnejšia celosvetová kampaň zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien. Medzi viac ako 170 krajinami, ktoré sa do projektu zapoja nebude už po siedmykrát chýbať ani Slovensko.

Do Hodiny Zeme sa na Slovensku zapojí aj päť najväčších slovenských miest. Od 20:30 do 21:30 zhasne v Bratislave hrad, Prezidentský palác aj osvetlenie Starej Radnice, Košice na hodinu vypnú osvetlenie Dómu sv. Alžbety a Štátneho divadla. Zapojí sa aj mesto Prešov, Žilina či Banská Bystrica ale napríklad aj malá obec Rochovce s ani nie 400 obyvateľmi. Do tmy sa ponorí aj jeden z najväčších hradov strednej Európy, Spišský hrad, zapísaný do zoznamu UNESCO. Pridajú sa Bojnický zámok, Trenčiansky hrad, hrad Strečno a ďalšie pamiatky.

„Naše pamiatky sa pridajú k takým, akými sú napríklad Eiffelova veža v Paríži, pyramídy  v Gíze, Big Ben v Londýne,“ vysvetľuje Jaroslav Merc, odborný garant a koordinátor projektu na Slovensku, „toto vypínanie osvetlenia je však len symbolické. Hodina Zeme ponúka priestor urobiť pre našu planétu pozitívne zmeny vo svojom každodennom živote.“
Vo viacerých mestách Slovenska sa v čase Hodiny Zeme budú konať rôzne podujatia. Na Primaciálnom námestí v Bratislave sa bude konať hudobné podujatie spojené s cyklojazdou zhasnutými pamiatkami, v hudobnom duchu sa ponesie aj program na Námestí SNP v Partizánskom, Námestie Ľudovíta Štúra v Bánovciach nad Bebravou bude hostiť ohňovú šou a kultúrny program. Vstup na tieto a ďalšie podujatia v rámci Hodiny Zeme je voľný, zúčastniť sa môžete ktokoľvek.

Helena Čárska z WWF Slovensko: „Podujatie Hodina Zeme organizujeme v Bratislave po  prvýkrát. Pozývame Bratislavčanov, aby podporili myšlienku spájajúcu ľudí na celom svete, ktorí si uvedomujú dôležitosť ochrany našej planéty a zároveň svoju silu niečo zmeniť. Každý by to mal urobiť pre seba, svoje deti a ďalšie generácie.“
Hodina Zeme je iniciatívou WWF. Slovensko sa zapája od roku 2010 a zastrešuje ho Sekcia ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied a Slovenský zväz astronómov. Od tohto roku sa k organizácii kampane u nás pridalo aj WWF Slovensko.

Kontakt:

Jaroslav Merc
odborný garant a koordinátor Hodiny Zeme – Slovensko
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk/
https://www.facebook.com/HodinaZeme/

Helena Čárska
WWF DCP Slovensko
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
http://slovakia.panda.org/kampane/hodina_zeme/
https://www.facebook.com/wwfslovakia

Oficiálna slovenská webová stránka: http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk
Facebook Hodiny Zeme – Slovensko: https://www.facebook.com/HodinaZeme/
Medzinárodná webová stránka: http://www.earthhour.org
Fotografie: http://www.flickr.com/photos/earthhour_global

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.