Štartuje súťaž Vesmír bez hraníc

| astronomické súťaže

Knihovna U Mokřinky ve spolupráci s Hvězdárnou barona Artura Krause Pardubice, Hvězdárnou Žebrák, Fyzikálním ústavem v Opavě, Slovenským zväzom astronómov, fotografy Danielou Rapavou, Tomášem Slovinským a s Českou astronomickou společností vyhlašují 8. ročník fotografické a výtvarné soutěže. Tentokráte na téma „Vesmír bez hranic“, určenou pro fotografy i výtvarníky. Téma otevírá možnosti a hlubokou inspiraci všem fotografům, kreslířům, malířům a dalším grafickým umělcům. Příroda kolem nás, momentky s hvězdným nebem, západy a východy, roztodivné mraky, ale i nápadité vyjádření vlastního chápání vesmíru – to vše a určitě mnohem více si můžete představit pod tématem nejnovějšího ročníku tradiční populární mokerské soutěže. Tématem letošního ročníku je rovněž palčivý problém světelného znečištění.


Tisková zpráva Knihovny U Mokřinky, Mokré, z 10. března 2022

Vesmír bez hranic se dá vnímat velice rozmanitě. Pochopitelně se nabízí především zapojit se do soutěže s nějakým astrofotografickým úlovkem, ale lze i k tématu přistoupit s vlastní nápaditostí a zaslat nezvyklý záběr ze svého chápání vesmíru kolem nás. Vesmír totiž není jen o hvězdách a planetách: Pro některé jsou to krásné zážitky v přírodě, západy nebo východy slunce, bouřky, podmanivé oblaky… ale samozřejmě v tématu nekonečného vesmíru nesmí chybět ani exotické objekty jako galaxie, černé díry, pestrobarevná oblaka mlhovin. 


Na mysl jistě vytane cestování vesmírem i časem. Ve všech případech záleží na vlastní fantazii a vztahu k vesmíru kolem nás. Hodnotí se totiž hlavně originalita, ale i vzácnost (ať už úkazu či dění kolem vás). Zapojit do soutěže se mohou, jak mladí fotografové, tak i mladí umělci – kreslíři, malíři nebo mladí počítačoví grafici. Soutěž je opravdu pro všechny fotografy i umělce.


Světelné znečištění, které nás okrádá…


Tématem letošního ročníku je rovněž palčivý problém světelného znečištění. Už několik desítek let ekologové, astronomové, ale i řidiči či běžní obyvatelé přesvětlených měst narážejí na problémy spojené s přemírou umělého osvětlení. Světelné znečištění negativně ovlivňuje naše zdraví, noční druhy zvěře, komplikuje na některých místech i dopravu a neposledně nás připravuje o krásu hvězdné oblohy. Více o světelném znečištění se každý může dozvědět v dokumentárních filmech „Hledání ztracené tmy“ nebo „Vo svetle noci“. Podrobnosti také na stránce www.svetelneznecisteni.cz. Fotografové se v rámci soutěže mohou zapojit se snímky ukazujícími na tento problém, ale také na jeho možné řešení. I tady se meze nekladou, může jít o obrázky přesvětlených měst, snímky správného osvětlení, snímky noční zvěře atd.


Do kdy se zapojit?

Soutěž probíhá do 31. srpna 2022 a na účastníky soutěže již teď čekají pěkné ceny, které dodali partneři soutěže (viz níže). Hodnotit se bude v několika kategoriích, jednak podle typu díla (fotografie, kresby či malby, díla v grafických programech) a také podle věku účastníků. Hodnotit bude porota složená ze zástupců pořadatelů a ta si vyhrazuje právo určit přesné kategorie podle typu zaslaných děl. Těšíme se na zajímavá díla, která si budete moc prohlédnout na stránkách soutěže.

Základní kategorie

 1. Vesmír bez hranic očima dětí (do 17 let včetně)
 2. Vesmír bez hranic očima dospělých (od 18 let výše)
 3. Světelné znečištění, které nás okrádá o vesmír bez hranic…


Porota si vyhrazuje právo vytvořit další kategorie a podkategorie podle věku i podle typů a počtu děl došlých do soutěže.


Podmínky:

 • Každý může zaslat nanejvýš 1 fotografii případně 1 grafické dílo (kresba, malba, grafika)
 • V případě zvláštní kategorie „Světelné znečištění“ může účastník poslat 1 fotografii nad rámec prvních dvou hlavních kategorií.
 • Zasláním přihlášky dává účastník (či jeho rodiče) souhlas s evidencí osobních údajů a k prezenci zaslaných dokumentů na webových stránkách obce a knihovny v Mokrém, partnerských webových stránkách a v médiích.
 • Požadavky na obrázky: čtvrtka A4 – techniky malování barvami, pastelkami, koláže, kombinace s fotografiemi, kresba uhlem, pastely apod. Dílo lze přeskenovat a zaslat e-mailem (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.) nebo zaslat fyzicky (upřednostňujeme, z důvodu vystavení děl), na adresu Knihovna U Mokřinky, Mokré 12, 517 71 České Meziříčí. Vždy je třeba přiložit vyplněnou přihlášku.
 • Přihláška fotografie je povinná – ke stažení zde: TU
 • Přihláška obrázku či grafického díla je povinná – ke stažení zde: TU
 • Přihláška fotografie „Znečištění“ je povinná – ke stažení zde: TU
 • Přihlášky je nutné pečlivě vyplnit a zaslat pouze ve Wordu, abychom si do nich mohli psát poznámky. Případně zkopírovat do e-mailu.
 • Fotografie zaslané e-mailem je nutné popsat jménem soutěžícího.
 • Obrázky zasílané poštou je nutné vzadu popsat jménem soutěžícího, věk, adresa a název obrázku.
 • Podmínky jsou v jednotlivých přihláškách dané kategorie.
 • Elektronicky své práce zasílejte Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., do předmětu napište „Vesmír 2022“ a do e-mailu pak přiložte svá díla i formuláře podle informací výše.

Ceny a vyhodnocení soutěže

Vyhodnocení soutěže proběhne jako již tradičně v mokém společenském klubu nedaleko místní knihovny, a to na podzim roku 2022 (přesné datum bude oznámeno účastníkům s ohledem na aktuální pandemickou situaci a opatření s ní související). Pokud popřeje počasí a bude to již organizačně možné, bude součástí akce pozorování noční oblohy hvězdářským dalekohledem s Petrem Horálkem z Fyzikálního ústavu v Opavě a Petrem Komárkem z pardubické hvězdárny. Jako bonus možnost spaní pod hvězdami či pod stany na místním hřišti (kde je základní zařízení včetně mobilního WC, chladničky a rychlovarné konvice, v areálu je možné i opékání vuřtů). V případě nepřízně počasí je připraven náhradní program v podobě besedy o hvězdách spolu s občerstvením. Pro soutěžící jsou připraveny krásné ceny, které dodali jednotliví partneři soutěže (viz níže). Podrobné informace najdete na stránce Knihovny U Mokřinky.

Partneři soutěže

Spoluorganizátoři soutěže jsou již tradičně Hvězdárna barona Artura Krause Pardubice, Hvězdárna Žebrák a Česká astronomická společnost. Nově soutěž podpořili Slovenský zväz astronómov (zastupuje v porotě Pavol Rapavý – ředitel Hvězdárny v Rimavské Sobotě) nebo Fyzikální ústav v Opavě (zastupuje v porotě Petr Horálek – astrofotograf, cestovatel a spisovatel). Z osobností jsou to Daniela Rapavá – slovenská astronomka a fotografka, která slaví celosvětově úspěch svými fyzikálními fotografiemi, a Tomáš Slovinský – slovenský astrofotograf několikrát oceněný v NASA a vítěz 6. ročníku soutěže (Nebeské kouzlení). 

K projektu se také připojili tito partneři: Spolek ABAKUS – autor projektu Rodný kraj Františka Kupky, SOMIPO Opočno – papírnictví, hračky, knihy a výtvarné potřeby, Dárky Mila a spolek Senioři z Opočenska, Petr Netík – kreslíř a ilustrátor, Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov a Agentura Dobrý den.
Za všechny spoluorganizátory a partnery soutěže se na vaše soutěžní díla i na samotné vyhodnocení v příjemné atmosféře v Mokrém těší organizátorka Dagmar Honsnejmanová z Knihovny U Mokřinky!

Kontakty

Dagmar Honsnejmanová
Knihovnice a organizátorka soutěže
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Telefon: +420 601 339 859

Petr Komárek
Vedoucí Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Telefon: +420 603 165 366

Pavol Rapavý
Slovenský zväz astronómov
Tel: +421 907 854 928
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Pavel Suchan
Tiskový tajemník České astronomické společnosti
Tel: +420 737 322 815
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Petr Horálek
Astrofotograf a popularizátor astronomie
Fyzikální ústav v Opavě
Tel: +420 732 826 853
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.