Výsledky 6. ročníka fotografickej súťaže „Svieťme si na cestu...nie na hviezdy“

| astronomické súťaže

 Cieľom medzinárodnej fotosúťaže „Svieťme si na cestu...nie na hviezdy“ je propagácia nutnosti ochrany pred svetelným znečistením. Do 6. ročníka bolo zaslaných 109 súťažných prác od 32 autorov. Prvé tri miesta v každej kategórii boli finančne ocenené (100, 60, 30 EUR), výsledky budú uverejnené v časopise Kozmos 1/2017.

Počet autorov aj fotografií je teda stabilný, potešila účasť nových autorov, porota bola príjemne prekvapená ich kvalitou,. Mala však neľahkú úlohu, veď ocenenie by si zaslúžilo viac autorov či fotografií. V kategórii „Ako rozhodne nesvietiť“ fotografie často hýrili farbami, svetelnými lúčmi a efektmi čo poteší oko diváka, no príroda zaplače. Oproti minulým ročníkom bolo viac prác v kategórii „Správne svetlo“, kde boli po niekoľkých rokoch udelené všetky tri ceny. Žeby sa už aj tu situácia zlepšovala a zodpovední si konečne začali uvedomovať, že svietiť sa dá aj správne?  „Variácie na tému svetlo a tma“ bola pomerne otvorená, umožnila autorom uplatniť svoju invenciu napríklad v podaní kontrastu hviezdnej oblohy a svetiel z ľudských sídiel, kde si uvedomujeme o čo pri nevhodnom svietení prichádzame.

Úspech fotografie závisí, zvlášť v tejto fotosúťaži, od počasia. Viacerí autori to umne využili. Niekedy stačilo sa len prejsť po meste či obci, počkať si na opar či hmlu, no niekedy bolo potrebné vypraviť sa ďaleko do hôr. Sú mestá a obce, ktoré si uvedomujú, že energia je drahá a tak svietia, len keď to potrebujú, zbytočne ňou neplytvajú. Niekde na to nedbajú a tak na fotografiách s krásnou hviezdnatou oblohou je vidieť pod príkrovom hmly v údoliach presilu svetla. A práve tam dole sú ľudia o nočnú oblohu ochudobnení.

Porotu zaujali aj ďalšie experimentálne snímky zo svetlom, ktoré spracovávali témy nejako symbolicky a netradične z hľadiska zamerania súťaže Umelecký dojem bol u mnohých pôsobivý a aj takéto fotografie, invenčné a silné posolstvom, budú mať príležitosť osloviť hlasujúcich.

Verejnosť bude mať možnosť vybrať fotografiu, ktorá sa im najviac páči v hlasovaní o Cenu divákov. Autor fotografie s najvyšším počtom hlasov získa cenu od sponzora súťaže Tromf Banská Bystrica a traja vyžrebovaní hlasujúci predplatné časopisu Kozmos.

Oceneným blahoželáme, všetkým zúčastneným ďakujeme za ich fotografie a veríme, že nám ostanú verní aj v budúcnosti.

 

Kategória 1 – Ako rozhodne nesvietiť
1. cena

 

Bratislavský maják, Matej Kováč (Bratislava)

Tradičný maják moreplavcom pomáhal pri orientácií lodí v blízkosti pobrežia. Tento maják v Bratislave však nikomu nepomáha... Našťastie nesvieti stále, v tomto prípade len pre efekt počas Bielej noci. Nikomu nepomohol, no bol autorovi inšpiráciou. Presila svetla na nábreží či nevhodné osvetlenie hradu a katedrály sv. Martina je tu však stále a nie je dôstojné pre „krásavicu na Dunaji“.

 

2. cena

 

Záře, Václav Sidorjak (Manětín)

Snímek byl pořízen při inverzním počasí v okolí areálu vojenské techniky posádky v Jincích. Místo pro stání techniky je osvětlováno několika reflektory, které mají zásadní vliv na kvalitu nočního prostředí. Snímek jsem pořídil při inverzním počasí a vlivem difuze světelných paprsků je dobře patrný prostor, který je reflektory osvětlován.

 Hmla odhalila nevhodné smerovanie reflektorov.

 

3. cena

 

Projekce (seriál), Pavel Matoušek (Ústí nad Labem)

Unikající světlo z profi projektoru

Je profesionálny je synonymom odbornosti? Tento reflektor iste profesionálny bol, no o vhodnosti jeho smerovania priamo do okien snáď nik pochybovať nebude...

 

Kategória 2 – Správne svetlo
1. cena

 

Medzitým v Čičmanoch, Pavol Kostolný (Rajecké Teplice)

Chladná noc pod nebom plným hviezd a keď píšem plným, tak to myslím vážne. Našťastie v Čičmanoch pouličné lampy po polnoci vypínajú a nemusíte vôbec chodiť ďaleko, aby ste mohli vidieť toto nočné divadlo. Podobná príležitosť sa neodmieta, preto som skúsil zakomponovať typický Radenov dom.

Nuž a nie je to krása, nie je to logické, aby neskoro v noci bolo vypnuté verejné osvetlenie?

 

2. cena

 

Terchová, Majo Chudý (Vinohrady nad Váhom)

V tejto obci rozhodne vedia ako svietiť.

Svetlá sú príjemne clonené, vhodnej farby. Na oblohe veľa hviezd nie je, tú však osvetľuje Mesiac, ktorý bol vo veľkej fáze. Nevieme, či neskoro v noci v obci intenzitu osvetlenia ešte regulujú. Snáď áno, veď v túto krásnu januárovú noc by zasneženú Terchovú osvetlil dobre aj náš Mesiac.


3. cena

 

Hmla a lampy, Ľubomír Leňko (Košice)

Hmla ukáže správne osvetlenie.

Rozptyl v hmle dobre ukáže, ako sú svietidlá smerované. V tomto prípade by sme mohli mesto Košice pochváliť, parkovisko je osvetlené solídne a hlavne sa projektant či prevádzkovateľ neuchýlil k „modrému svetlu“...

 

Kategória 3 – Variácie na tému svetlo a tma
1. cena

 

Přej si něco nad Královou Studňou!, Petr Horálek (Pardubice)

Jaká fantastická noc 11./12. srpna 2016! Neboť byla předpovězena vysoká aktivita Perseid způsobená gravitačním vlivem Jupiteru na proud částic komety Swift-Tuttle - mateřských tělísek roje Perseid - hledal jsem nějaké opravdu vhodné místo. A našel jsem jej v poměrně mladém Parku tmavej oblohy Veľká Fatra u hotelu Králova Studňa, který je pro své zařízení parádním stanovištěm k výletům za zážitky pod místním tmavým nebem. A Perseidy stály fakt za to! Ze 104 meteorů bylo 94 z nich na snímku zachyceno za pouhou jedinou noc, v průběhu 5 hodin. Nejjasnější meteor měl odhadem -8 magnitudu a na zlomek sekundy ozářil krajinu.

 Svetelné znečistenie od relatívne blízkej Banskej Bystrice je viditeľné nad južným obzorom, kde sa Mliečna cesta stráca. Vďaka dostatočnej nadmorskej výške sú však pozorovacie podmienky v Parku tmavej oblohy Veľká Fatra veľmi dobré.

 

 2. cena

 

Elektrická noc, Pavol Kostolný (Rajecké Teplice)

Táto noc nebola až taká pokojná a tichá ako ostatné. Pôvodne som chcel fotografovať tzv. červených škriatkov, no nie je to až také jednoduché ako som pôvodne myslel. Noc bola jasná ale s prichádzajúcou búrkou som myslel, že už je čas zabaliť to a odísť. Našťastie som zostal fotografovať tento príchod aj s Mliečnou cestou. Na moje prekvapenie pri zhotovovaní panorámy padol jeden jasný meteor v mojom zornom poli. Tu je výsledok!

 Dramatickosť snímky umocňuje vzdialená búrka. Nasúvajúca oblačnosť je však osvetlená aj svetlami neďalekých sídiel, z ktorých svietidlá svietia až priamo fotografovi do objektívu, časť ich je však našťastie za blízkym horizontom. Je dobré, že autor vydržal až do polnoci

 

3. cena

 

Farebné svetlá v Bratislave (seriál), Ľuboš Paukeje (Pezinok)

Séria záberov z akcií: Biela noc 2015 a Festival svetla 2016. Osvetlenie atraktívne nasvietených dominánt mesta Bratislava, nie je priaznivo naklonené astronómom a veľkou mierou prispieva k svetelnému znečisteniu hlavného mesta.

Ak by tomu tak bolo v Bratislave len občas pri nejakých výnimočných príležitostiach či akciách, bolo by možno ešte prijateľné. Naše hlavné mesto sa však v svetle utápa. Je to škoda, veď tá naša „Krásavica na Dunaji“ ak by vedela rozprávať, iste by zaplakala nad tým, že jej chýba aspoň trošku hviezdnatého neba nad hlavou.

 

3. cena

 

Kráľova studňa, Majo Chudý (Vinohrady nad Váhom)

Na ľavej strane v pozadí je vidieť svetelné znečistenie, ktoré vytvára mesto Banská Bystrica vzdialené asi 17 km od miesta fotenia. Napriek tomu sú na tomto mieste dostatočne dobré podmienky na astrofoto.

 Krásna idylka na Kráľovej studni v Parku tmavej oblohy Veľká Fatra. Dole v údolí však žijú ľudia, ktorí sú o túto nádheru ochudobnení a presila svetla sa tlačí aj na oblohu. Televízny vysielač na obzore je akoby takým  červeným výkričníkom ukazujúcim na oranžovo sfarbené centrum Mliečnej cesty...

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.