Hvezdáreň Galileo

| aktuality

Slnečné škvrny sú najvýraznejším prejavom slnečnej aktivity. Najstaršie záznamy sú z Číny (~ 800 pr. n. l.), zo starovekého Grécka od Theophrasta (~300 pr. n. l.) a najstaršie kresby z Európy od anglického mnícha Johna z Worcesteru z decembra 1128.

Medzi prvými pozorovateľmi škvŕn na Slnku ďalekohľadom bol Galileo Galilei z roku 1610. Nuž a teraz k nadpisu článku. Duchovným otcom Hvezdárne Galileo v Kamenej Porube je náš člen Martin Kavecký, ktorého srdcovkou je pozorovanie Slnka. A veru sa mu aj darí. V rámci skupiny Solar Activity, bol jeho prehľad pozorovaní Slnka na rok 2023 uverejnený 11. januára 2024 ako Picture of the Day. Blahoželáme.

Aktivity hvezdárov v Kamenej Porube sú úctyhodné a to nielen v pozorovaniach, ale aj podujatiach pre širokú verejnosť. V pozorovaní Slnka sa im darí, no chceli by sa ešte zlepšiť, narazili však na limity techniky ktorú majú.

Ak ich chcete podporiť pomocou kampane Slnko na dlani, je to veľmi jednoduché, aj neveľké finančné prostriedky im pomôžu. V prípade úspechu budú ich pozorovania Slnka ešte kvalitnejšie.

Plagát Solar Activity 2023

(kliknutím zväčšiť, 6,61 MB)

 

 

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.