Za dr. Lubošom Kohoutkom

| aktuality

Prof. RNDr. Luboš Kohoutek, CSc. (29. 1. 1935 – 30.12.2023) patril medzi našich najvýznamnejších astronómov, jeho prvý katalóg planetárnych hmlovín (1967), ktorý pripravil spolu so svojim školiteľom doc. Perkom, mal mimoriadny ohlas, je doteraz najcitovanejším dielom našich astronómov. Do pozornosti aj širšej verejnosti sa však dostal objavom Kohoutkovej kométy (1973f, 1973 XII, C/1973 E1), kde boli predpoklady, že sa bude jednať o kométu storočia.

Pri tejto príležitosti vydala v roku 1973 skupina Kraftwerk platňu Kohoutek-Kometenmelodie, roku 1974 naspieval v NDR Václav Neckář pieseň Komet Kohoutek a jazzrocková skupina Weather Report album Mysterious Traveller, kde práve tým tajomným cestovateľom bol L. Kohoutek. Kohoutek však bol v hudobnom svete aj v záujme Rockovej skupiny R.E.M (Reconstruction of the Tables: Kohoutek) alebo slávnych Pink Floyd: The Coming of Kohoutek.

Skvelý nekrológ bol uverejnený z podkladov dr. Grygara na stránke ČAS a pekné rozhovory s ním urobil aj Š. Kürti: „Českí a slovenskí objavitelia komét – Luboš Kohoutek“ a „Zoznámte sa s ... Luboš Kohoutek“ a za pozretie stojí aj video "Luboš Kohoutek – nejslavnější český vědec?" a článok na webe Č24.

L. Kohoutek sa o astronómiu zaoberal už od študentských čias, boli s J. Grygarom veľmi dobrí priatelia, poznali sa už zo strednej školy, zoznámil ich Kohoutkov otec, ktorý Grygara učil chémiu.

Kohoutek bol už účastníkom meteorickej expedície v roku 1955 a na československej meteorickej expedícii na Bezovci v roku 1958 objavil, ešte ako študent, meteorický roj alfa Lyridy.  Je obdivuhodné, že ešte žijúci pamätníci expedícií sa sa dodnes stretávanú na SSM (Setkání starých meteorářů). Mnohí z účastníkov SSM by mohli byť mojimi rodičmi, no elán im môžu závidieť niekedy aj moje deti. Katalóg planetárnych hmlovín, aj s osobným venovaním autora je ozdobou mojej knižnice a na tohto nášho astronóma sme si spomenuli aj pri Leonidách 1999, keď sme navštívili jeho obľúbené observatórium na Calar Alto.

Jeho meno nesie aj asteroid (1850) Kohoutek, ktorý objavil 23. 3. 1942 K. Reinmuth v Heidelbergu.

Česť jeho pamiatke!

P. Rapavý

Dr. Ľuboš Kohoutek v Mission Control Center, Johnson Space Center, Houston pri rádiotelefonickom rozhovore
 s členmi posádky Skylab 4. Vľavo telefonuje s posádkou aj Dr. Zdeněk Sekanina.

 

Dr. Kohoutek s Cenou Františka Nušla (2010)

 

 Kniha „Země z pohledu astronoma“, nakl. Aldebaran, 2007

 

Na Setkání starých meteorářů, Hvezdáreň Valašské Meziříčí, 2009

 

Rozhovor s dr. Kohoutkom na Astronomickom festivale 1999 v Brne

 

 

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.