10. výročie BOTO

| aktuality

Beskydská oblasť tmavej oblohy (BOTO) bola oficiálne založená 3. 3. 2013 na chate Švarná Hanka slávnostným podpísanom memoranda. Bola to druhá medzinárodná oblasť tmy na svete (Česká republika – Slovenská republika)  a na jej vzniku sa podieľali aj naši členovia.

Desiate výročie si pripomenuli jej zakladatelia takmer presne po 10. rokoch 2. 3. 2023 a my sme pri tom nemohli chýbať. Dostať sa však na Švarnú Hanku nebolo úplne jednoduché, niektorí z nás sú z Rimavskej Soboty, Košíc či Dolného Baru, avšak kde je vôľa, tam je aj cesta... S Milošm Obertom sme vyrazili skoro ráno autom smer Žilina, kde vlakom pricestoval Rudo Gális, predseda SAS pri SAV a potom to už bolo len niečo vyše hodiny. Cesta bola miestami „vcelku veselá“ s ujazdenou vrstvou snehu. Na Švarnej Hanke (860 m n. m.) nás však privítalo krásne slnečné počasie a naši dobrí priatelia či známi. Pohľad na juhovýchod bol očarujúci so zasneženou Malou Fatrou.

Program osláv BOTO bol rozdelený do dvoch častí. V tej prvej bolo stretnutie tých, ktorí sa nejakým spôsobom na založení podieľali (vyhlasovatelia, organizátori, štátna správa, podporovatelia...). Bolo príjemné a milé stretnutie, a že miestnej samospráve na BOTO záleží potvrdila aj účasť zástupcov piatich obcí. Všetci sa stručne predstavili, ja som si krátko zaspomínal aj na časy, keď sme tu ešte v roku 2012 boli aj s Begim (dr. Peter Begeni) a podieľali sa za Slovensko na príprave BOTO. Žiaľ, tentokrát to pracovné povinnosti Begimu účasť neumožnili, chýbal nám.

Program skvelo uvádzal Pavel Suchan (podpredseda ČAS a predseda Odbornej skupiny pre riešenie svetelného znečistenia ČAS) šarmom jemu vlastným.

Ak sa spočiatku zdalo, že diskusia bude viaznuť, zakrátko to už pravda nebola... Starostovia, starostky či vyhlasovatelia mali množstvo príspevkov čo a ako s BOTO ďalej. Bolo príjemné počúvať, ako všetkým na (nielen) BOTO záleží. Milým oživením, ktorý priniesli Michaela Běčáková a Petr Wolf (Správa CHKO Beskydy), bol Puštík bělavý (Sova dlhochvostá), ktorý je aj v logu BOTO. S výročím BOTO korešponduje aj 50. výročie vzniku CHKO Beskydy.

Vravu prerušila len príprava na obed a tak sme si užívali pozorovanie Slnka s mohutnou slnečnou škvrnou, či protuberancie a filamenty v Lunte. Ešte pred ukončením obeda sme boli upozornení na podávanie zákusku – a bola to torta s logom BOTO.

Postupne prichádzali zástupcovia médií, poskytovali sa rozhovory a tlačová konferencia, aj za slušnej účastí médií, začala takmer presne na minútu. Miestnosť bola zaplnená, muselo sa priniesť aj niekoľko stoličiek.

Príhovory mali zástupcovia zakladajúcich organizácií (ČAS – prof. Petr Heinzel, SAS – doc. Gális, Lesy ČR – Ing. Langr, CHKO Beskydy – Mgr. Jaskula, CHKO Kysuce – Ing. Korňan),  a krátke prezentácie P. Suchan (Další parky a oblasti tmavé oblohy u nás a na Slovensku, Zákonné a regulační nástroje k omezení světelného znečištění) a J. Kondziolka (Beskydská oblast tmavé oblohy: minulost a současnost, tmavá obloha v Beskydech, astro-turistika a akce pro veřejnost).

Len cez obrazovku sa nám prihovorila patrónka BOTO  Mgr, Alena Zárybnická a videopríhovor mal aj Mgr. Petr Hladík, námestník MŽP ČR. Oficiálnu záštitu nad týmto podujatím prevzal minister MŽP ČR Ing. Marian Jurečka.

Dve hodiny ubehli ako voda, no priateľské a kolegiálne rozhovory však pokračovali ďalej. Tu sa hovorilo o rozvoji a spolupráci, tu o tom, ako svetlo v noci škodí netopierom, tam zase o hrozivom úbytku hmyzu... Všade naokolo vlastne boli ľudia jednej krvnej skupiny. Organizácia osláv bola príkladná a podieľali sa na nej aj členovia Ostravskej pobočky ČAS. Pre všetkých boli k dispozícii informačné a propagačné materiály, vrátane škatuliek Pravej Beskydskej tmy.

Krátko po západe Slnka sme vyzerali bez ďalekohľadu aj Venušu (vyhral Rudo) a po chvíľke bolo vidieť aj Jupiter. Kameramani si nechali techniku vonku, čakali na zotmenie a nasnímanie tejto skvelej konjunkcie.

Aj keď neradi, museli sme sa rozlúčiť, čakala nás ešte dlhá cesta. My sme sa vydali na juh a naši kolegovia na sever do planetária v Ostrave, kde sa 4. 3. 2023 koná v sobotu medziodborová konferencia Proměny noci. Rudo vlak s prehľadom stihol a my s Milošom sme sa ešte zastavili za Bytčou na parkovisku, museli sme si aspoň narýchlo cvaknúť tú skvelú konjunkciu. Jupiter a Venuša sa nám krásne vynímali nad diaľnicou a my spokojní z krásneho dňa sme sa cítili ako tí traja králi, ktorí tiež putovali na „hviezdou“.

Ďakujeme vám, priatelia, bolo nám s vami príjemne, ste pre nás inšpiráciou.

P. Rapavý

P. Suchan predstavuje záštitu ministra ŽP ČR a so šarmom predstavil aj ďalšieho "účastníka" osláv - originálneho krtečka, ktorého mal na ISS A. Feustel

 

Tak toto je Bc. Jan Kondziolka, "duchovný otec" BOTO, nadšený propagátor správneho svietenia a hnací motor väčšiny podujatí v BOTO.

Tričko s logom BOTO sa vždy páčilo aj riaditeľovi CHKO Beskydy, ktorý Janovi vždy pomáha a tak mu ho po kolegoch poslal.

 

Predstavenie Puštíka bělavého, ktorý je v logu BOTO

 

Mgr. František Jaskula – riaditeľ Správy CHKO Beskydy, Agentura ochrany přírody a krajiny 

 

Tortu krájali dvaja predsedovia partnerských astronomických spoločností

 

Nad rozhovorom starostky Dolných Hamrov a zástupcu Lesov ČR dohliada Puštík bělavý...

 

Pozorovanie Slnka pred chatou Švarná Hanka

Zdravica Aleny Zárybnickej

 

 

© 2021 Slovenský zväz astronómov. Všetky práva vyhradené.